arrow-up.svg moon.svg

Kita musių pusė

Daugelis mūsų turi susikūręs neigiamą musės paveikslą ir mano, kad šis vabzdys nebegali nieko nustebinti. Tačiau yra keletas faktų, kurie privers išsižioti ir didžiausią gyvūnijos pasaulio mylėtoją. 

Musės nelaimingą meilę skandina alkoholyje

Daugelis žmonių, kurie patyrė nelaimingą meilę, liūdesį skandina taurelėje. Tačiau pasirodo, toks elgesys yra būdingas ne tik žmonėms, bet ir musėms. Naujausių tyrimų rezultatai rodo, kad alkoholio poveikis panašus į sekso. Vartojant alkoholį išsiskiria medžiaga, vadinama F neuropeptidu, kurios trūkumas sukelia depresiją. Jei vabzdys atstumiamas patelės, šios medžiagos kiekis krenta. Eksperimento metu nesėkmingai poravęsi patinėliai rinkosi skystį su alkoholiu, o sėkmingai – be alkoholio. Taigi ne tik žmonės savo liūdesį skandina alkoholyje!

Lietuvoje populiariausios mėsinės musės ir lavonmusės

Pasaulyje galima suskaičiuoti virš 120 000 musių rūšių. Lietuvoje žmogaus aplinkoje dažniausiai sutinkamos lavonmusės, mėsmusės, tikrosios ir išvietinės musės. Gyvenamuose būstuose itin populiarios naminės ir kambarinės musės, kurios būna nedidelės – apie 6 – 7 mm ilgio. Jas gana sunku atskirti, jos skiriasi tik sparnų gyslotumu, skrydžio pobūdžiu ir skirtinga lervų išvaizda. Šias muses dažniausiai pritraukia neuždengtas maistas ar paliktos įvairios organinės atliekos, kuriose jos ir veisiasi.

Anot kenkėjų kontrole užsiimančios įmonės „Dezinfa“ biologo Liutauro Grigaliūno, mums gerai žinomos yra mėsinės ir lavoninės musės. Šios musės būna gana didelės 6 – 12 mm ilgio. Suaugusios musės dažniausiai būna metalinio blizgesio bei mėgsta daug baltymų turintį maistą. Taip pat negalima pamiršti ir vaisinių muselių, kurios išsiskiria raudonomis akimis. Tai labai mažos muselės iki 2 mm, o jas dažniausiai aptiksite prie įvairių rūgstančių produktų: alaus, vaisių ar pieno.

 Musės ir zebrai

Paslaptis, kodėl zebrai yra dryžuoti pagaliau atskleista. Tyrinėtojai iš Vengrijos ir Švedijos teigia, kad zebrų dryžiai atbaido vabalus, tokius kaip musės, kurie siurbia kraują. Mokslininkų ataskaitoje dėstoma, kaip raštų plotis ir šviesos atspindys dėl raštų poliarizacijos paslepia patrauklius musėms zebrų raštus. Pasak mokslininkų, tamsūs arkliai yra sugeliami labiausiai, o balti juodi-dryžiai muses traukia mažiau.

Musės medicinoje

Nors musė ir kenkėjas, tačiau jas galima panaudoti ir geriems tikslams. Medicinoje naudojamos kai kurių lavonmusių lervos, kurios padeda pacientams su atviromis žaizdomis ir ypač kenčiantiems nuo nudegimų. Šios musių lervos nuėda pažeistus žaizdų audinius, taip pašalinamos ten esančios bakterijos, o žaizda greičiau sugyja.

«

»

Kiti pranešimai

2014-03-03

WRC Lietuva-Lenkija sudarys 23 greičio ruožai

Artėjant svarbiausiam šių metų sporto renginiui tiek Lietuvoje, tiek ir Lenkijoje, pradeda aiškėti ... Read more →
2015-02-12

Ar turi savo sėkmės kvapą?

Užuostas kvapas mus veikia labiau nei pagalvotume. Juk pažįstamas kvepalų aromatas  gali priminti ... Read more →
2016-07-18

Kaune statomi butai – emigrantų dėmesio objektas

Kaune kylant vis daugiau nekilnojamojo turto objektų, brokeriai pastebi, jog stiprėja tendencija – ... Read more →
2012-07-20

„Porsche klubas Lietuva – Energijos kodas“ greičio ataka

Šį penktadienį didžiausių Lietuvoje žiedinių lenktynių Omnitel 1000 km trasoje vieną valandą ... Read more →

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Sutinku ×