arrow-up.svg moon.svg

Prieš ilgąjį savaitgalį gyventojai perspėjami apie bundančius kenkėjus

Kenkėjų kontrolės ekspertai gyventojus perspėja apie pavasarį bundančius kenkėjus. Prognozuojamas itin intensyvus sezonas. Didelė dalis gyventojų jau skundžiasi gana ankstyvu juodųjų skruzdžių ir uodų antpuoliu.

Šalta žiema paskatino skruzdžių aktyvumą

Oro atšilimas po žiemos miego pabudusius kenkėjus paskatino aktyviai ieškotis maisto. Dėl ilgai trukusios šaltos žiemos juodosios skruzdėlės ėmė brautis ir į žmonių būstus. Prognozuojama, kad dar didesnis jų spiečius pasirodys poravimosi metu, kai skruzdėlės kils į orą.

„Pastaruoju metu vis dažniau gauname iškvietimų dėl namus, sodus, daržus, skverus puolančių skruzdėlių. Ši problema ypač aktuali naujuose individualiuose ar kotedžo tipo namuose gyvenantiems. Statant naujus namus dažnai nepastebimos skruzdėlių kolonijos, susiformavusios šalia namo ar po žeme. Radusios progą, jos ima veržtis į būstus“, – perspėjo kenkėjų ekspertų „Dezinfa“ vadovė Margarita Kutkaitė.

Žala, kurią sukelia juodosios kenkėjos, nemenka. Į patalpas patekusios skruzdės ieško saldžių maisto produktų, taip užteršdamos valgomus produktus, ir vargindamos būsto gyventojus įkandimais. Juodąsias skruzdes vilioja ir kambariniai augalai. Aplink juos kuria savo lizdus, į kuriuos nešasi maistą. Vienas iš jų – amarai, nešiojantys virusines ir bakterines ligas.

Nubudo ir uodai, musės

Dar vieni kenkėjai, tik sušilus orams, neduodantys ramybės gyventojams, – uodai ir musės. Šiuo metu telkiniuose šylant vandens temperatūrai, itin intensyviai vystosi uodų lervos. Jei vasara bus panaši kaip praeitais metais (šilta bei drėgna) galime tikėtis didžiulio uodų antplūdžio. Jau dabar nubudę uodai aktyviai skuba ieškoti maisto, kadangi patelėms, siekiančioms subrandinti kiaušinėlius, reikalingas kraujas.

„Uodai pavojingi tarptautiniu mastu, kadangi jie perneša ir perduoda maliarijos, dramblialigės, geltonosios karštinės ir karštligės infekcijų sukėlėjus. Uodų patelės siurbia kraują, taip pasiimdamos jame esantį baltymą, reikalingą kiaušinėliams. Jau dabar pastebėję kraujasiurbius intensyviai ruošiamės ateinančiam sezonui ir tikimės padėti gyventojams kovoti su sveikatai pavojingais uodais“, – pasakojo bendrovės „Dezinfa“ paslaugų vadovas–biologas Liutauras Grigaliūnas.

Anot biologo, greitu metu namuose, lauke, biuruose ims skraidyti ir musės. Specialistas įžvelgia problemą, kad gyventojai nepakankamai įvertina daromą musių žalą. Šie kenkėjai ne tik įkyriai zvimbia – jie nešioja ir daugybę žmogaus ir gyvūnų sveikatai pavojingų ligų: vidurių šiltinę, cholerą, bakterinę dizenteriją, hepatitą, akių uždegimą, poliomielitą, tuberkuliozę, vaikų viduriavimą, parazitinių kirmėlių kiaušinėlius ir kt.

Musės minta labai įvairiu maistu, įskaitant žmonių, gyvūnų maistą, dvėselieną, atmatas ir ekskrementus. Vienos musės viduriuose gali būti randama net 33 milijonai mikroorganizmų ir dar pusė milijardo gali būti susitelkę ant jos kūnelio bei kojų. Kas kartą nutūpusi musė palieka tūkstančius bakterijų.

„Skaičiuojama, kad už kiekvienos matomos musės yra dar 19 pasislėpusių musių. Viena musių pora gali susilaukti daugiau kaip 1 milijono palikuonių vos per šešias ar aštuonias savaites. Žmonės net nemato 95 procentų musių, kurios platina užkratą jų namuose. Vienų organizmas atsparesnis ligoms, tačiau didelė dalis žmonių kenčia nuo infekcinių ligų, patys nesuvokdami, kad jomis užsikrėtė būtent per musę“, – susirūpinęs kalbėjo biologas.

Kaip apsisaugoti nuo kenkėjų?

Kenkėjų kontrolės ekspertai pabrėžia, kad laiką leidžiant gamtoje labai svarbu pasirūpinti, kad maistas būtų uždengtas ir nepasiekiamas kenkėjams. Prieš rengiantis kurti stovyklavietę taip pat svarbu apžiūrėti, ar nėra netoli skruzdėlyno. Šiukšles rekomenduotina laikyti toliau nuo iškylos vietos, jos turi būti sudėtos į sandarią talpą. Be to, išvykstant patariama šiukšles išvežti, kad jos netaptų musių ir kitų kenkėjų veisimosi vieta.

Vis dar didelė dalis žmonių linkę kenkėjus naikinti įprastomis priemonėmis ir neatkreipia dėmesio, kad jos veikia itin trumpai. Be to, didelė dalis kenkėjų jau adaptavęsi prie įprastų naikinimo būdų. Norint nenukentėti nuo skruzdėlių, uodų ar musių, rekomenduojama iš anksto pasirūpinti prevencinėmis priemonėmis. Naikinti skruzdes ekspertai pataria purškiant patalpas, lauko erdves profesionaliam naudojimui skirtomis priemonėmis ir pabrėžia, kad labai svarbu sunaikinti pagrindinį skruzdžių lizdą. Nuo uodų apsisaugoti padeda ant pavėsinių, lauko terasų ir kitų paviršių purškiami insekticidai. Taip pat rekomenduojama išbandyti uodų lervų naikinimą, kas užkerta kelią uodų gausėjimui.

Kaip teigia kenkėjų kontrolės ekspertai, musių išvengti padeda specialios lempos, priviliojančios ir sunaikinančios kenkėjus. Jos naudojamos gyvenamosiose patalpose, sodybose, biuruose, gaminamos be jokių cheminių elementų, todėl nekenkia žmogaus sveikatai ir aplinkai. Svarbiausia tai, kad naudojant šias lempas priviliotų negyvų vabzdžių nepatenka atgal į aplinką.

Kenkėjų kontrolės ekspertai pataria nedelsti ir rūpintis savo sveikata bei švaria aplinka. Pasikonsultuoti su specialistais ar juos išsikviesti galima nemokamu telefonu 8 800 7000. Daugiau informacijos galima rasti oficialioje svetainėje www.dezinfa.lt.

«

»

Kiti pranešimai

2015-01-20

Mobiliojo amžiaus rinkodara

Dar prieš penkerius metus nebūtume pagalvoję, jog mobilieji telefonai taps ne tik patogia susisiekimo ... Read more →
2015-07-23

1000 km lenktynės: gedimą išsprendę „Siuskpigiau.lt-Žaibelis“ iš 38 pozicijos pakilo į 12

Šiemet septintąjį kartą 1000 km lenktynėse dalyvavusi  komanda – „Siukspigiau.lt-Žaibelis“ ... Read more →
2014-08-22

Ar mokame kurti santykius?

Harmoningi santykiai – kiekvienos poros ir šeimos siekiamybė. Kaip teigia darnias šeimas sukūrę ... Read more →
2016-02-04

NATO AGS projektas įgavo pagreitį

NATO Antžeminio stebėjimo sistemos (AGS) projektas, prie kurio kūrimo prisideda ir Lietuva, žengė ... Read more →

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Sutinku ×