arrow-up.svg moon.svg

Už kai kurių Lietuvos Seimo narių populiarumą moka visuomenė?

Kai kurie Seimo nariai, pateikdami netikslią ir nepatikrintą informaciją apie greitųjų vartojimo kreditų rinką, klaidina visuomenę. Greitųjų vartojimo kreditų asociacija (GVKA) siekia sušvelninti neigiamus padarinius, kuriuos sukėlė šių Seimo narių viešai paskelbti iškreipti duomenys ir neargumentuota nuomonė.

GVKA išreiškia pasipiktinimą dėl netikslių greitųjų vartojimo kreditų rinkos duomenų publikavimo. Iškreipta ir viešai paskelbta informacija apie išduotus kreditus, greitųjų vartojimo kreditų bendrovių veikimo principus, kreditų išdavimo procesus ir pan. formuoja klaidingą visuomenės nuomonę ir suvokimą. Didžiausią GVKA pasipiktinimą sukėlė straipsnis, išpublikuotas viename iš Seimo narių portalų. Straipsnyje gausu faktų, neatitinkančių tikrovės. Siekdama šviesti visuomenę, GVKA tikslina straipsnyje pateiktą informaciją.

Publikacijoje pateikti duomenys, jog per 2009 metus GVKA nariai išdavė kreditų už 50 mln. litų, yra netikslūs. „50 mln. litų — tai kreditų suma, kuri buvo išduoda per trejus metus. Ši suma skaičiuota nuo tos dienos, kai įsikūrė pirmasis GVKA narys. Per 2009 metus GVKA nariai išdavė kreditų už 37 mln. litų“, — teigia GVKA direktorė Kristina Nemaniūtė.

Netikslūs duomenys pateikti ir apie tai, jog nei viena iš kreditus teikiančių bendrovių nėra registruota kaip duomenų tvarkytoja Valstybinėje duomenų apsaugos inspekcijoje (VDAI) ir tai suteikia galimybę bendrovėms blogais kėslais pasinaudoti asmenų duomenimis. Pasak Kristinos Nemaniūtės, GVKA nariai yra asmens duomenų valdytojai (asmens duomenų apsaugos įstatymo 22 str.), o ne tvarkytojai (23 str.). „Visi GVKA nariai yra registruoti VDAI kaip asmens duomenų valdytojai. Kitu atveju, greitųjų vartojimo kreditų bendrovės negalėtų tikrinti kliento mokumo, kadangi duomenys apie asmenį nebūtų prieinami“, — tvirtina GVKA direktorė ir pabrėžia, jog visi vartotojai gali jaustis saugūs dėl savo asmens duomenų — jie yra griežtai saugomi, o už jų netinkamą panaudojimą gresia baudžiamoji byla.

Kristina Nemaniūtė paneigia ir kaltinimus dėl neteisėtų būdų įgyti informaciją apie turto areštą ar klientų mokumą. „Kaip jau minėjau, GVKA nariai yra registruoti VDAI kaip asmens duomenų valdytojai. Tai suteikia bendrovėms galimybę gauti visą reikalingą informaciją apie asmenį, siekiant įvertinti kliento mokumo riziką ir taip užkirsti kelią pradelstiems įsiskolinimams“, — kalba GVKA vadovė. Beveik 90 procentų GVKA narių naudojasi Lietuvoje unikalia, realiuoju laiku veikiančia, mokumą vertinti skirta sistema „Greitųjų vartojimo kreditų biuras“, kuri suteikia galimybę nariams tarpusavyje keistis informacija apie asmens finansinius įsipareigojimus. Duomenys taip pat yra tikrinami Sodros duomenų bazėje, Gyventojų registrų tarnybos registre, Skolininkų administravimo informacinėje sistemoje „Creditinfo Lietuva“ ir kt. GVKA nariai gali įvertinti kliento gaunamas pajamas, matyti kliento darbo stažą, sužinoti informaciją apie kliento turtinių įsipareigojimų nevykdymą, turto areštą, įsiskolinimo sumas ir kt. Visa ši informacija yra prieinama GVKA nariams teisėtai.

Dėl galimybės greitąjį vartojimo kreditą imti kito žmogaus vardu, Kristina Nemaniūtė atsako, jog teoriškai tai neįmanoma. Nepaisant to, jog bendrovės savo klientų fiziškai nemato, GVKA nariai griežtai tikrina vartotojo duomenis. Besikreipiančiam į bendrovę dėl greitųjų vartojimo kreditų išdavimo yra užduodami klausimai, į kuriuos atsakymus gali žinoti tik pats asmuo. Klausimai formuojami remiantis tam tikromis duomenų bazėmis, kuriomis GVKA nariai turi teisę naudotis. Jei darbuotojai įtaria, kad vartotojas neužtikrintai ir netiksliai atsakinėja į užduotus klausimus, jie tęsia šį procesą, kol identifikuoja klientą. „Tai tik pirminis procesas. Vėliau visi duomenys yra tikrinami duomenų bazėse. Sukčiavimo atvejų pasitaiko retai ir jie dažniausiai itin greitai išaiškinami. Nuolat vartotojus perspėjame, kad patys jaustų atsakomybę už savo duomenis — tik pametę dokumentus, jie privalo kreiptis į policiją. Be to, visi asmenys turi saugoti elektroninės bankininkystės, banko kortelių ir kt. kodus“, — pabrėžia Kristina Nemaniūtė.

GVKA atstovė tikina, jog GVKA nariai atsakomybės nevengia — bendros vartojimo kredito kainos metinės normos nenurodo, norėdamos išvengti klaidingų duomenų, kadangi nei formulė, nei skaičiavimo metodika nėra patvirtintos įstatymo, kurio laukia su nekantrumu. „Unikalios taisyklės kuria tvarką. GVKA tikisi, jog artimiausiu metu Seime bus patvirtintas greitųjų vartojimo kreditų rinką reglamentuojantis įstatymas. Didelė dalis bendrovių, siekdamos teikti kokybiškas paslaugas, šiuo metu vadovaujasi analogijomis. Vyriausybės parengtas Vartojimo kredito įstatymo projektas GVKA nariams yra priimtinas“, — tvirtina GVKA vadovė.

Paklausta dėl kokių priežasčių kai kurie Seimo nariai publikuoja klaidinančią informaciją, GVKA direktorė kelia prielaidą, jog šie parlamentarai renkasi lengviausią kelią į populiarumą. „Tai, kad buvo paskelbti klaidingi duomenys, kelia pasipiktinimą. Apmaudu, jog tokiu būdu siekiama populiarumo, o ne naudos visuomenei. Mano manymu, valstybė turėtų būti suinteresuota ieškoti būdų, kaip padėti asociacijai šviesti žmones, o ne skatinti šešėlinę ekonomiką, kurstant visuomenės nepasitenkinimą. GVKA nuomone, kai kuriems Seimo nariams tiesiog trūksta kompetencijos kalbėti tokiomis temomis arba laiko įsigilinti į vieną ar kitą situaciją. Analitinis mąstymas, gebėjimas pasiūlyti sprendimus — naudingiau visuomenei nei neargumentuota, faktus iškraipanti kritika“, — teigia Kristina Nemaniūtė.

«

»

Kiti pranešimai

2011-02-10

Antioksidantai – sveikatos šaltinis

Užterštas oras, stresas, įtampa – nuolatiniai daugelio žmonių palydovai, sukeliantys nemenką ... Read more →
2010-02-04

Ir lietuviai pamėgo skolintis be palūkanų

Kaimyninėse šalyse sėkmingai įgyvendinus akcijas „Pirma paskola nemokamai“ ir pasiūlius ją ... Read more →
2012-02-22

Sutaupyti pinigai už elektros energiją gali grįžti 240 pakuočių biuro popieriaus ar 2000 litrų geriamo vandens

Elektros pagaminimo kainai nuolat svyruojant, kaštų planavimą tampa vis sudėtingiau valdyti. Nekontroliuojamo ... Read more →
2010-04-26

Už „crazy“ idėją — 1 000 litų

Skatindami jaunų žmonių kūrybiškumą radijo stotis „ZIP FM“ ir greitųjų vartojimo kreditų ... Read more →

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Sutinku ×