arrow-up.svg moon.svg

Uodų sezonas – atidarytas!

Šiltas saulėtas vakaras, pavasariu kvepianti gamta ir… ramią atmosferą sklaidantis zvimbesys bei skausmingi įkandimai – uodai… Kenkėjų kontrolės ekspertai perspėja, jei ir toliau šiltas dienas keis lietūs, o juos – vėl karštis, tikėtinas gausus uodų antplūdis. Nuo įkandimų apsisaugoti bus sunku.

Sukelia ne tik alerginę reakciją

Lietuvoje uodų dažniausiai baiminamasi dėl alerginės reakcijos. Po uodo patelės įgėlimo organizmas ima reaguoti į seilių medžiagą, kurią vabzdys įšvirkštė įgeldamas. Juntamas skausmas, oda parausta, patinsta, ima niežėti. Tie, kurie jautrūs vabzdžių įkandimams, šiuos simptomus gali jausti nuo kelių valandų iki kelių dienų. Itin alergiškus žmones gali pykinti, kankinti vėmimas, viduriavimas, sutrikti kvėpavimas, ištikti šokas.

Kenkėjų kontrolės ekspertai perspėja, jog uodų vengti reikėtų ne tik dėl alerginės reakcijos, bet ir pernešamų ligų. „Šie vabzdžiai yra pavojingi tarptautiniu mastu, kadangi jie įgeldami gali perduoti maliarijos, geltonosios ir Dengė karštligės bei kitų infekcijų sukėlėjus“, – pabrėžė bendrovės „Dezinfa“ paslaugų vadovas–biologas Liutauras Grigaliūnas. Tyrimai rodo, kad pasaulyje nuo uodų platinamų ligų mirė daugiau žmonių nei per visus pasaulio karus.

Gelia ne visiems

Lietuvoje yra žinoma per 20 skirtingų uodų rūšių. Įdomu tai, kad uodų patelės puola ne visus žmones. Jas traukia tie, kurių medžiagų apykaita greitesnė. Aukas uodų patelės randa besivadovaudamos savo uosle. Kenkėjų kontrolės ekspertai pabrėžia, kad uodus traukia juoda, mėlyna, raudona spalvos. Geltona bei balta juos veikia neigiamai – atbaido.

1 patelė = 300 kiaušinėlių

Uodų patelėms kraujas reikalingas tam, kad subrandintų kiaušinėlius. Patelė prieš nugaišdama gali padėti nuo 150 iki 300 kiaušinėlių. Pirmieji uodai pasirodo tik pradėjus tirpti sniegui. Tam, kad uodas suaugtų, tereikia 2 savaičių. Jei oro sąlygos tinkamos, jie vystosi dvigubai sparčiau ir praėjus savaitei puola gelti. Suaugę vabzdžiai puola teritoriją iki 13 kilometrų atstumu. Jie ima plisti vėdinimo angomis, šalia vamzdžių esančiais plyšiais ir kitais keliais. Patinėliai išgyvena iki 2 mėnesių, o kai kurių rūšių patelės, pasislėpusios rūsiuose, pamatuose, plyšiuose, gali žiemoti visą šaltąjį sezoną.

Kokių priemonių imtis?

Kenkėjų kontrolės ekspertai tikina, kad apsisaugoti nuo uodų yra keli būdai. Dažniausiai naudojamos priemonės – vaistinėse ar prekybose centruose pardavinėjamos purškiamos ar tepamos atbaidomosios medžiagos, spiralės, žvakės ir kt. Deja, šių priemonių veiksmingumas trumpalaikis dėl uodų adaptacijos prie įprastų naikinimo priemonių.

„Naikinimas įprastomis priemonėmis, deja, veikia itin trumpai. Tad šiuo metu gyventojai dažniausiai renkasi kitas alternatyvas. Vienas iš populiariausių ir efektyviausių uodų naikinimo būdų – lervų naikinimas biologiniais preparatais. Šis preparatas skirtas tik profesionaliam naudojimui – ne gyventojams. Kenkėjų kontrolės ekspertai jais purškia nedidelius vandens telkinius, filtracijos laukus ir kitas uodų veisimosi vietas. Vabzdžius cheminėmis medžiagomis naikinti galima ir purškiant paviršius, ant kurių tupia uodai: pavėsines, lauko terasas ir kt.“, – pasakojo kenkėjų kontrolės ekspertų „Dezinfa“ vadovė Margarita Kutkaitė ir pabrėžė, kad uodo lervas išnaikinti reikia iki ketvirtos jos vystymosi stadijos.

Siekiant apsisaugoti nuo uodų įgėlimų taip pat patartina dėvėti odą dengiančius drabužius, vengti vietų, kur gali veistis vabzdžiai. Be to, rekomenduotina naudoti tinklelius nuo uodų.

«

»

Kiti pranešimai

2015-03-26

Vaikų nutukimo kaltininkas – marketingas

Pasaulio Sveikatos organizacijos Europos Regiono duomenimis, Europoje gyvenančius vaikus dažnai pasiekia nesveiką maistą bei gėrimus propaguojanti… Plačiau
2009-10-21

Kokybės vadybos sertifikatas — prevencija prieš sukčius

Atsižvelgdama į vartotojų poreikius ir siekį užtikrinti kokybiškų paslaugų teikimą bei užkirsti kelią sukčiavimams, bendrovė „HST… Plačiau
2012-02-07

5 metai – brandus amžius komunikacijos rinkoje

Komunikacijos rinkai Lietuvoje skaičiuojant dvidešimtmetį, integruotos komunikacijos kompanija „Visetas“ švenčia jau penktąjį gimtadienį. Penkeri metai šioje… Plačiau
2012-01-23

Naujausias „Nokia“ NFC telefonų galimybes ketinama testuoti Lietuvoje

UAB „E-verslo klasteris“, vienijantis informacinių technologijų įmones bei mokslo įstaigas, bendradarbiaujančias pažangių daugiafunkcinių e. paslaugų sistemų… Plačiau

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Sutinku ×