arrow-up.svg moon.svg

Atostogaujančiųjų namus atakuoja tarakonai

Sukraunami lagaminai, užveriami visi namų langai, užrakinamos durys ir pasineriama į vasaros teikiamus malonumus – atostogos. Tačiau neretą, grįžusi iš kelionių, suerzina vaizdas atvėrus namų duris – būste karaliauja tarakonai. Specialistai perspėja, kad užvėrus patalpų langus sudaromos tinkamiausios sąlygos veistis šiems kenkėjams.

Drėgmė ir šiluma – sąlygos daugintis tarakonams

Bendrovės „Dezinfa“ kenkėjų kontrolės ekspertai tikina, kad atšilus orams, atostogų metu, tarakonai ypatingai suaktyvėja. Nusiskundimų šiais kenkėjais gaunama vis daugiau.

„Išvykdami atostogauti, žmonės uždaro visus langus, orlaides – susidaro šiltnamio efektas, kurį itin mėgsta tarakonai. Šiluma ir drėgmė – būtinos sąlygos veistis šiems kenkėjams. Tad kol daugelis atostogauja, jų būstuose ima sparčiai plisti tarakonai“, – perspėja biologas Liutauras Grigaliūnas.

Prisitaiko prie neįprastų sąlygų

Tarakonai – vabzdžiai, gebantys prisitaikyti prie neįprasto jiems maisto ir įvairių gyvenimo sąlygų. Šios savybės vabzdžiams suteikia galimybes po visą pastatą išplisti neįtikėtinai greitai. Šiukšlių šachtomis, šiluminėmis trasomis, iš apatinių aukštų butų, naudotais baldais, buitine technika ar kelioniniu bagažu į būstą atropoję kenkėjai įsikuria už šaldytuvo, virtuvės spintelių, už pakabinamų lubų, po dailylentėmis, atšokusiomis sienų plytelėmis ar linoleumu, prie akvariumų įrangos , sienų plyšiuose, ventiliacinėse angose. Tarakonui pasislėpti užtenka vos iki 5 mm pločio plyšelio.

Patekę į būstą tarakonai ima maitintis įvairiausiais žmogaus paliktais maisto produktų likučiais ar net popieriumi, oda, pelėsiais, ir pan. – jie visaėdžiai. Tai leidžia tarakonams prisitaikyti prie įvairiausių aplinkos sąlygų ir sparčiai daugintis.

„Tarakonai – naktiniai vabzdžiai, jei juos pastebite dieną, – tai ženklas, jog jų populiacija smarkiai išaugo. Laikas nedelsiant imtis naikinimo priemonių“, – tikina biologas.

Svarbu prevencinės priemonės

„Dezinfos“ kenkėjų kontrolės ekspertai pataria užsandarinti plyšius ir įtrūkimus sienose, grindyse, ypatingą dėmesį atkreipti, ar nėra plyšių aplink vamzdynus, elektros instaliacijas. Taip pat rekomenduojama vėdinimo angose įstatyti sietelius.

„Svarbu pasirūpinti prevencinėmis priemonėmis. Tačiau, jei jau pastebėtas bent vienas tarakonas, rekomenduojama, nedelsiant juos naikinti. Tarakonais atsikratyti lengviau, kai jų dar nedaug. Gavę nusiskundimų, apžiūrime aplinką, įvertiname situaciją ir imamės priemonių“, – kalba bendrovės „Dezinfa“ vadovė Margarita Kutkaitė.

Deja, žmonėms dažnai gėda kreiptis į kenkėjų kontrolės ekspertus. Vis dar tikima mitu, jog apie tarakonus sužinoję kaimynai manys, kad būste gyvenama netvarkingai, nesilaikoma higienos, tačiau tarakonai namuose nėra rodiklis, kad būsto šeimininkai apsileidę.

Ekspertai įspėja, kad svarbu laiku išnaikinti kenkėjus, kadangi jų ant paviršių paliekamos išmatos, išnaros ir kiaušinėliai gali sukelti žmogui alergiją, pernešti tuberkuliozės, salmoneliozės, dizenterijos, vidurių šiltinės ir kt. sukėlėjus.

«

»

Kiti pranešimai

2011-04-22

Smegenims – augalinės kilmės riebalų rūgštys Omega

Ne vienas atliktas medicininis tyrimas konstatuoja, jog riebalų rūgštys Omega turi didelę įtaką ... Read more →
2013-01-18

Pasaulio reklamos rinkoje pirmauja Skandinavai

Žvelgiant į praėjusių metų reklamos rinką, galime išskirti stiprų jos lyderį Norvegiją,  kuri ... Read more →
2010-03-16

„IDEA Exchange 2010“ — idėjos, sujungsiančios jaunimą

Tarptautinė debatų švietimo asociacija (IDEA) kartu su Všį Neformaliojo švietimo debatų centru ... Read more →
2014-10-02

„Rally Classic“ Druskininkai 2014 žiūrovo gidas

Spalio 3-4 dienomis turėsime galimybę mėgautis paskutiniu Lietuvos ralio čempionato ir Baltarusijos ... Read more →

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Sutinku ×