arrow-up.svg moon.svg

Euro zona gali dar labiau kilstelėti gyvenamojo NT kainas Lietuvoje

Nekilnojamojo turto ekspertai prognozuoja, kad Lietuvoje gali pasikartoti Estijos ir kitų euro zonos šalių nekilnojamojo turto rinkos pavyzdys, kai kainos augti pradėjo likus metams iki euro įvedimo.

Tris mėnesius augusios kainos Vilniaus nekilnojamojo turto rinkoje dar nepasiekė aukščiausio taško. Pasak nekilnojamojo turto agentūros „011“ eksperto Ernesto Adomaičio, dabartinių euro zonos šalių pavyzdžiai rodo, kad artėjant euro įsivedimo datai, būstų kainos išauga dar labiau.

„Šalims, įsivedusioms eurą, gyvenamojo nekilnojamojo turto kainos kildavo vienerius metus prieš įvedimą ir vienerius metus po įvedimo. Tikėtina, kad panašus scenarijus gali pasikartoti ir Lietuvoje, todėl dar labiau kainos kilti gali pradėti nuo 2014 metų,“ – prognozuoja E. Adomaitis.

Pasak NT specialisto, euro įvedimas visada įtakoja nekilnojamojo turto paklausą. Jeigu pasiūla nėra perteklinė, tada auga ir būstų kainos. Panaši situacija buvo Estijoje, po krizės pasiūla nebuvo didelė, o euro įvedimas nulėmė paklausos augimą, kas išjudino rinką ir gyvenamojo nekilnojamojo turto kainos šoktelėjo po ilgo kritimo.

„Lietuvos didmiesčiuose nekilnojamojo turto pasiūlos skirtumai yra gana dideli, todėl ir kainų augimų scenarijai gali būti gana skirtingi. Pavyzdžiui, Kaune būstų pasiūla šiuo metu nėra didelė, o paklausa auga, todėl ir kainų augimas prognozuojamas didesnis nei Vilniuje, kuriame dėl didesnės pasiūlos kainos stipriai keistis neturėtų,“ – dėsto „011“ turto agentūros brokeris E. Adomaitis.

Žvelgiant į kitų šalių pavyzdžius, įsivedant eurą, matomas kainų augimas pirmaisiais metais. Pavyzdžiui, 2002 metais prie euro zonos prisijungusiai Austrijai ir Belgijai būstų kainos paaugo 8 procentais, Airijoje ir Ispanijoje – 11 procentų, o Olandijoje ir Portugalijoje 5 procentais. 2011 m. Estijai įsivedus eurą, būstų kainos paaugo 8 procentais.

Mažesnių kainų praėjus keliems metams po euro įsivedimo tikėtis taip pat neverta. Anot NT specialisto E. Adomaičio, daugumoje šalių nuo euro įsivedimo per 10 metų iki 2012 m. trečio ketvirčio kainos augo. Prancūzijoje kainos išaugo net 99 procentais, Belgijoje – 95, Ispanijoje – 40, Italijoje – 38, Olandijoje -7, Vokietijoje – 10 procentų.

Tačiau yra ir kelios išimtys: Maltoje pirmaisiais metais po euro įvedimo dėl tuo metu buvusios krizės NT kainos sumažėjo 3 procentais, o Slovėnijoje, kuri eurą įsivedė 2007 m., kainos krito 6 procentais.

«

»

Kiti pranešimai

2013-11-28

Pasaulio ralio čempionato etapas Lietuvoje vyks bent 3 metus

Lietuvos automobilių sporto federacija (LASF) steigia viešąją įstaigą „Pasaulio ralio čempionatas ... Skaityti daugiau →

2016-05-12

LASF stiprina ryšius su PZM

Nors Lenkija ir Lietuva turi gana nemažai kultūrinių panašumų ir bendrą istoriją, tačiau automobilių ... Skaityti daugiau →

2009-11-23

Anime dienos „Otaka” į Vilnių sugrįžta jau gruodžio 3-9 dienomis!

Kovotojai, svajotojai, lobių ieškotojai, genijai bei valkatos, anime korifėjai ir naujokai, tradicijos ... Skaityti daugiau →

2015-09-03

6 žmonių psichologijos paslaptys paveikiančios jo apsisprendimą.

Dauguma įmonių žino, kad pirmoji taisyklė norint užmegzti tvirtą ryšį su vartotoju yra jo pažinimas. ... Skaityti daugiau →

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Sutinku ×