arrow-up.svg moon.svg

Euro zona gali dar labiau kilstelėti gyvenamojo NT kainas Lietuvoje

Nekilnojamojo turto ekspertai prognozuoja, kad Lietuvoje gali pasikartoti Estijos ir kitų euro zonos šalių nekilnojamojo turto rinkos pavyzdys, kai kainos augti pradėjo likus metams iki euro įvedimo.

Tris mėnesius augusios kainos Vilniaus nekilnojamojo turto rinkoje dar nepasiekė aukščiausio taško. Pasak nekilnojamojo turto agentūros „011“ eksperto Ernesto Adomaičio, dabartinių euro zonos šalių pavyzdžiai rodo, kad artėjant euro įsivedimo datai, būstų kainos išauga dar labiau.

„Šalims, įsivedusioms eurą, gyvenamojo nekilnojamojo turto kainos kildavo vienerius metus prieš įvedimą ir vienerius metus po įvedimo. Tikėtina, kad panašus scenarijus gali pasikartoti ir Lietuvoje, todėl dar labiau kainos kilti gali pradėti nuo 2014 metų,“ – prognozuoja E. Adomaitis.

Pasak NT specialisto, euro įvedimas visada įtakoja nekilnojamojo turto paklausą. Jeigu pasiūla nėra perteklinė, tada auga ir būstų kainos. Panaši situacija buvo Estijoje, po krizės pasiūla nebuvo didelė, o euro įvedimas nulėmė paklausos augimą, kas išjudino rinką ir gyvenamojo nekilnojamojo turto kainos šoktelėjo po ilgo kritimo.

„Lietuvos didmiesčiuose nekilnojamojo turto pasiūlos skirtumai yra gana dideli, todėl ir kainų augimų scenarijai gali būti gana skirtingi. Pavyzdžiui, Kaune būstų pasiūla šiuo metu nėra didelė, o paklausa auga, todėl ir kainų augimas prognozuojamas didesnis nei Vilniuje, kuriame dėl didesnės pasiūlos kainos stipriai keistis neturėtų,“ – dėsto „011“ turto agentūros brokeris E. Adomaitis.

Žvelgiant į kitų šalių pavyzdžius, įsivedant eurą, matomas kainų augimas pirmaisiais metais. Pavyzdžiui, 2002 metais prie euro zonos prisijungusiai Austrijai ir Belgijai būstų kainos paaugo 8 procentais, Airijoje ir Ispanijoje – 11 procentų, o Olandijoje ir Portugalijoje 5 procentais. 2011 m. Estijai įsivedus eurą, būstų kainos paaugo 8 procentais.

Mažesnių kainų praėjus keliems metams po euro įsivedimo tikėtis taip pat neverta. Anot NT specialisto E. Adomaičio, daugumoje šalių nuo euro įsivedimo per 10 metų iki 2012 m. trečio ketvirčio kainos augo. Prancūzijoje kainos išaugo net 99 procentais, Belgijoje – 95, Ispanijoje – 40, Italijoje – 38, Olandijoje -7, Vokietijoje – 10 procentų.

Tačiau yra ir kelios išimtys: Maltoje pirmaisiais metais po euro įvedimo dėl tuo metu buvusios krizės NT kainos sumažėjo 3 procentais, o Slovėnijoje, kuri eurą įsivedė 2007 m., kainos krito 6 procentais.

«

»

Kiti pranešimai

2009-11-23

AB „Požeminiai darbai“ ir toliau įgyvendina milijoninius projektus

Nepaisant sunkmečio metu kylančių veiksnių, ribojančių statybos veiklą ir bloginančių ekonominę padėtį, bendrovė „Požeminiai darbai“, vykdanti… Plačiau
2012-05-09

Apie kenkėjų prevenciją pramonėje ir buityje – parodoje „Agrobalt 2012“

Kenkėjų platinamos ligos ir nuolatos sugadinama produkcija yra vienas didžiausių galvos skausmų maisto pramone besiverčiančioms įmonėms…. Plačiau
2010-05-03

Daugiau nei pusė Lietuvos gyventojų žino bent vieną greitųjų vartojimo kreditų bendrovę

Kompanijos „SMScredit.lt“ užsakymu bendrovė „RAIT“ „Omnibus“ tyrimo metodologija atliko tyrimą, kurio metu buvo siekiama išsiaiškinti, kaip… Plačiau
2010-07-19

Modernios mokymosi priemonės užtikrins karinių skrydžių saugumą

Informacinių ir ryšių technologijų (IRT) įmonių grupei „Elsis“ priklausanti bendrovė „Elsis PRO“ kartu su Italijoje esančiais… Plačiau

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Sutinku ×