arrow-up.svg moon.svg

Nuo gydymo elektriniais šamais iki liberalios rinkos

Kasmet balandžio 17 dieną Lietuvoje minima energetikų diena. Net ir prabėgus 120 metų nuo pirmosios elektros lemputės įžiebimo Rietave – tema apie elektrą, kuri niekada nebuvo pigus malonumas, vis dar yra dažnų diskusijų objektas.  

Gydymas elektriniais šamais

Elektros istorija pradedama skaičiuoti dar gerokai prieš gimstant Jėzui Kristui. Vadovėliai pasakoja, jog graikų mąstytojas Talis iš Mileto apie 600 metų pr. Kr. atlikinėdamas įvairius bandymus pastebėjo, kad įsielektrinęs gintaras pritraukia vilną, kalbant šių dienų sąvokomis, jis atlikinėjo eksperimentus su statine elektra. Nuo gintaro kilo ir elektros pavadinimas. Graikiškas žodis „elektron“ lietuviškai reiškia gintaras.

Žinoma, žmonės, su elektra susidūrė dar iki graikų mąstytojo aprašytų eksperimentų. Dar 2750 pr. Kr. senovės Egipto tekstuose yra aprašomi žmonių susidūrimai su elektrinėmis žuvimis, kurios nukrėsdavo egiptiečius Nilo vandenyse. Išradingi vietiniai sugalvojo elektrinius šamus panaudoti medicinos tikslams. Besiskundžiantieji galvos skausmais ar podagra liesdavo elektrines žuvis ir elektros iškrovos pagalba buvo gydomi.

Elektros mokslo atradimai ir evoliucija

Elektros evoliucijos raidą galima pradėti skaičiuoti ir nuo 1600 metų. Elektros mokslo pradininku tituluojamas Viljamas Gilbertas išleido darbą „Apie magnetus“, kuriame atskleidė elektros ir magnetizmo skirtumą. Taip pat jis pirmasis ėmė vartoti elektrinio ir magentinio lauko sąvokas bei atskyrė žodį elektrą nuo graikiškojo žodžio gintaras. V. Gilbertas išrado pirmąjį elektrinio lauko matuoklį – elektroskopą. Neilgai trukus, vokiečių mokslininkas Otas Gerikė išrado pirmąjį statinės elektros generatorių.

1800 m. Alesandras Voltas išrado Volto bateriją. Jam pasitarnavo kitas italas – Luidžis Galvanis. Šis fizikas eksperimentų metu pastebėjo, kad elektra veikiami varlės raumenys susitraukia, o elektra oru indukuojasi į skalpelį. Šių eksperimentų paskatintas A. Voltas sukūrė nuolatinį srovės šaltinį – Volto bateriją.

Nors 1879 – ieji mokyklos vadovėliuose pažymėti kaip pirmosios elektros lemputės išradimo metai, tačiau visgi Tomas Edisonas nebuvo pirmasis žmogus, kuris išrado elektros lemputę. 1815 m. Hamfris Davis sukūrė pirmąją efektyvią elektros lemputę, kuri buvo prijungta prie elektros baterijos ir naudojama anglies kasybos darbuose. Nuo tada išradimai pradėjo keisti vienas kitą labai greit, o 1947 dienos šviesą išvydo ir pirmasis kompiuterinis žaidimas.

Tebūnie šviesa!

Lietuvoje energetikos pradžia skaičiuojama nuo 1892 balandžio 17 dienos. Kunigaikščio Bogdano Oginskio dvare Rietave buvo įžiebta pirmoji elektros lemputė. Oginskių dvaro lentpjūvėje įsikūrusios elektrinės srovės generatorių suko garo mašina, o pati elektrinė veikė iki 1915 metų. 1893 m. Kaune, R. Tlmanso metalo gamykloje, pradėjo veikti pirmoji Lietuvoje pramonės įmonės elektros jėgainė. Dar po 4 metų savo duris atvėrė pirmoji elektrinė Vilniuje.

Elektra visada buvo brangi

„Prabėgo net 120 metų nuo tada, kai pirmą kartą Lietuvoje įsižiebė elektros lemputės. Dabar tik su šypsena galime žiūrėti į elektros istorijoje minimą faktą, kad pirmųjų Lietuvoje naudojamų elektros lempučių galingumas buvo matuojamas 16 ir 25 žvakėmis,“ – teigia „Energijos kodas“ projektų koordinatorė Edita Škut.

Tačiau kai kurie dalykai nesikeičia niekada. Vienas iš jų yra elektros kainos, kurios buvo aktualios tiek prieš 100 metų, tiek dabar. Dauguma pirmųjų Lietuvos elektrinių priklausė užsienio kapitalui, kuriose dirbo ir svečiose šalyse parengti specialistai. Šie gaudavo didžiules algas, net nekvalifikuoti elektrinių darbuotojai gaudavo 30 – 37% didesnį darbo užmokestį. Užsienio monopolistų tikslas buvo greitas ir didžiulis pelnas, todėl elektros energijos kainos buvo gerokai per aukštos tuometiniam Lietuvos ekonominiam lygiui. 1933 m. Kaune įvyko visuotinis vartotojų streikas, po kurio kainos buitiniams vartotojams buvo sumažintos 1,6 karto.

Žinoma, dabar žmonės turi galimybę rinktis, kiek nori mokėti už suvartotą elektros energiją. Lietuvoje nuo 2010 metų buvo pradėta liberalizuoti elektros energijos rinka. „Šiuo metu yra vykdomas trečiasis etapas, kurio metu vartotojai, kurių objektų leistinoji galia naudoti yra 30 kw ir daugiau gali rinktis nepriklausomą elektros energijos tiekėją ir gauti jo poreikiams pritaikyta pasiūlymą,“ – teigia E. Škut. Nuo 2015 metų efektyviai taupyti elektros energijos išlaidas galės ir visi buitiniai vartotojai.

«

»

Kiti pranešimai

2011-06-23

Reklaminio veido paieškos pratęsiamos!

Gegužės mėnesį paskelbtos reklaminio veido paieškos pratęsiamos. Konkurso organizatoriai prašo padėti išrinkti simpatiškiausius veidukus.
2010-11-03

„Druskininkų Rasa“ stiprina poziciją rinkoje

Pirmus tris šių metų ketvirčius mineralinio vandens ir gaiviųjų gėrimų gamintoją ir prekybininkę UAB „Druskininkų Rasa“… Plačiau
2014-06-26

Lenkijoje startuojantis Pasaulio ralio čempionato (WRC) etapas rytoj atkeliauja į Lietuvą

Šiandien 71 lenktynininkas kirs Pasaulio ralio čempionato (WRC) etapo „Lotos 71st Rally Poland“ starto liniją. Birželio… Plačiau
2012-02-07

Naujuose Lietuvos studento pažymėjimuose – pažangi technologija smulkiems atsiskaitymams

Bevielio duomenų perdavimo technologijos „NFC“ plėtra Lietuvoje įsibėgėja – studentai, turintys naujo pavyzdžio pažymėjimus su juose… Plačiau

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Sutinku ×