arrow-up.svg moon.svg

Prievarta, dvokas ir kitos tamsios blakių gyvenimo detalės

Per didžiąsias metų šventes žmonės šurmuliuoja ne tik prekybos centruose, kavinėse bei restoranuose, šventiniu laikotarpiu išauga ir keliaujančiųjų srautai. Vieni skuba pas seniai matytus giminaičius, kiti, norintys pasimėgauti šventiniu laikotarpiu, skuba aplankyti romantiškiausias pasaulio vietas ar praleisti neužmirštamas atostogas. Tačiau neretai atostogų prisiminimus sugadina iš kelionių parsivežti nemalonūs suvenyrai – patalinės blakės. Atidžiau patyrinėjus jų gyvenimą, į dienos šviesą išlenda prievartos apraiškos, liaukų išskiriamas dvokas bei kiti stulbinantys faktai. 

Blakės – globalizacijos problema

Patalinės blakės, pastaruoju metu vis dažniau gąsdinančios keliautojus – globalizacijos problema. Parazitinių blakių šeimai priklauso apie 100 visame pasaulyje paplitusių rūšių. Nors visos šios blakės yra kraujasiurbės, žmonėms dažniausiai kenkia tik patalinė blakė (Cimex lectularius) ir atogrąžinė blakė (Cimex hemipterus).

Anksčiau buvo priimta manyti, kad blakės veisiasi seniai remonto nemačiusiuose varguolių būstuose, kuriuose gali saugiai slėptis už atplyšusių tapetų, senuose viešbučiuose bei moteliuose. Anaiptol, blakės šokdina ne tik modernių būstų gyventojus, bet ir aukščiausios klasės viešbučių svečius. Pasaulinė žiniasklaida plačiai nušvietė po Sidnėjaus olimpinių žaidynių susidariusią situaciją, kai blakių įkandimais besiskundžiančių ir į medikus besikreipiančiųjų skaičius išaugo net 5000 %.

Šleikštus dvokas ir prievartos apraiškos

Blakės pasižymi itin nemaloniu specifiniu kvapu, kurį išskiria jų apatinėje kūno dalyje esančios liaukos. Šis blakių skleidžiamas aitrus kvapas ypač sustiprėja sutrynus blakę.

Kenkėjų kontrolės ekspertą apstulbino prievartos aktas, matytas atvykus naikinti blakių į vieną iš objektų. Fotoaparato objektyvas užfiksavo dar vieną tamsiąją blakių gyvenimo pusę – kaip patinėlis prievartauja patelę. Faktas, apstulbinęs ir patyrusius profesionalus, verčia atidžiau pažvelgti į įnamius, kurie taip nesunkiai patenka ne tik į gyventojų būstus, bet ir apkartina apgyvendinimo paslaugų teikėjų gyvenimą.

Prevencinės priemonės ar sudėtingas naikinimo procesas?

Norintiems išvengti blakių, kurių įkandimai palieka niežtinčius ir paraudusius gumbus ant odos, vertėtų vadovautis keletu paprastų patarimų: lagaminuose sudėjus nešvarius drabužius, geriau juos laikyti užtrauktus, būtinai patikrinti čiužinį ir patalynę, o pamačius juodas mažas dėmeles, paprašyti pakeisti viešbučio kambarį.

Visgi, pastebėjus, kad prevencinių priemonių imtis jau per vėlu, o po kelionės namuose įsiveisė blakės, apie save pranešdamos įkandimais, mažomis kraujo dėmelėmis ant patalynės ar specifiniu šleikščiu kvapu, atsirandančiu sutrynus blakę, reikėtų kreiptis į specialistus.

„Patalines blakes labai sunku surasti ir išnaikinti, todėl bandymai atsikratyti užkrato be specialistų pagalbos – kaip kova su vėjo malūnais. Labai svarbu išmanyti patalinių blakių biologiją, nes tik taip galima rasti užkrato židinį, kurį svarbu pašalinti“, – teigia kenkėjų kontrole užsiimančios bendrovės „Dezinfa“ vadovė Margarita Kutkaitė.

Specialistai, nustatę blakių židinį bei veiksmingai atlikę naikinimo darbus, patikrina ir kitas patalpas, kad įsitikintų, jog mažųjų kraujasiurbių atsikratyta visur. Esant dideliam užkrėstumui, naikinimo darbai gali būti atliekami keletą kartų.

«

»

Kiti pranešimai

2011-07-14

Lietuvoje rasti nauji kenkėjai

Vabalai iš Tailando kelionės priemone pasirinko ryžių pakuotes. Kenkėjų kontrolės ekspertai „Dezinfa“ gavo pranešimą apie neaiškios… Plačiau
2014-11-26

Žiedo ateitis – Baltijos šalių čempionatas

Tik pasibaigus 2014 metų Lietuvos žiedo čempionatui, Lietuvos automobilių sporto federacijos (LASF) žiedo komiteto pirmininkas Mindaugas… Plačiau
2015-10-08

J. Balčiūnas: sportininkai privalo būti vertinami

Lietuvos automobilių ralio čempionatą (LARČ) užbaigė finalinės sportininkų batalijos 10-yje „Rally Classic“ Druskininkai greičio ruožų. Praėjus… Plačiau
2016-02-12

Vis sparčiau modernėjanti visuomenė – ką turėtume žinoti apie skaitmeninį marketingą?

Skaitmeninis marketingas jau nebėra viena iš pasirinktinai naudojamų priemonių – tai jau tapo praktiškai viena iš… Plačiau

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Sutinku ×