arrow-up.svg moon.svg

Didžiausios klaidos kovojant su kenkėjais

Būsimas šiųmetis derlius ūkininkams sukelia ne tik džiaugsmą, bet ir rūpesčius. Jeigu iš anksto nepasirūpinama naujo derliaus tinkamu sandėliavimu, tai metus trukęs vargas gali tapti nuostoliu. 

Svarbiausia tinkamas valymas

Norintiems išvengti didelių nuostolių ir apsaugoti savo žaliavą, prieš atvežant naują derlių, būtina susitvarkyti sandėliavimo patalpas, atsikratyti senų grūdų ir atlikti dezinsekciją – vabzdžių naikinimą. Pasak kenkėjų kontrole užsiimančios bendrovės „Dezinfa” biologo Liutauro Grigaliūno, netinkamai išvalytos grūdų saugyklos tampa puikia kenkėjų veisimosi ir gyvenimo vieta.

„Norint apsaugoti produkciją, būtina nuolatos palaikyti gerą saugyklų sanitarinę būklę, reguliariai valyti ne tik patalpas, bet ir įrangą. Taip pat, jei yra galimybė, geriau ilgesnį laiką sandėliuose neužlaikyti žaliavos, kurioje užsiveisia grūdiniai kenkėjai,” – teigia L. Grigaliūnas.

Kenkėjai taip pat gali užsiveisti ir tuščiuose sandėliuose, o vėliau apkrėsti naujai supiltus grūdus, todėl labai svarbu išvalyti sandėliavimo vietas. Tokiais atvejais į pagalbą tenka pasitelkti pramoninius vakuuminius siurblius, kurie tinkami naudoti ir sprogioje aplinkoje bei atitinka Europos Sąjungos saugos ir sveikatos reikalavimus.

Atliekant valymo darbus labai svarbu laikytis saugumo. „Kitas svarbus etapas, prieš sandėlius užpildant grūdais, kenkėjų naikinimas cheminėmis medžiagomis. Šio etapo metu yra sunaikinami kenkėjai suaugėlio stadijoje,” – įspėja biologas.

Pavojingiausias – aruodinis straubliukas

Kiekvienas ūkininkas turi nepamiršti tinkamai apžiūrėti atvežtos naujos produkcijos, nes transportuojant grūdus, jie gali būti užkrėsti. Todėl yra didesnė tikimybė, kad juos užpuls saugomos produkcijos kenkėjai, grybinės ligos ir kiti žaladariai.

Pasak kenkėjų kontrole užsiimančios UAB „Dezinfos” biologo L. Grigaliūno, didžiausią grėsmę saugomoms žaliavoms kelia aruodiniai straubliukai. Šie kenkėjai dažniausia pažeidžia kviečius, rugius, ryžius, grikius, kukurūzus, o kartais ir miltus. Pažeisti grūdai drėksta, šyla, todėl juos apninka pelėsis.

„Aruodinis straubliukas yra pirminis kenkėjas. Jo patelė į sveiko grūdo vidų padeda nuo 50 iki 200 kiaušinėlių, o straubliukų porelė per metus atsiveda net iki 6 tūkst. palikuonių, todėl tai yra didžiulė grėsmė saugomoms žaliavoms ir maistos produktams,” – dėsto biologas.

Tarp daugiausiai žalos padarančių kenkėjų galima išskirti mažąjį milčių, kuris dažniausiai sutinkamas jau pažeistuose grūduose. Šie vabalai ir jų lervos minta grūdais, miltais, žemės riešūtais, prieskoniais, džiovintais vaisiais. Jei pastebėjote didįjį milčių, tai ženklas, kad produkcija yra laikoma labai prastomis sanitarinėmis sąlygomis. Paprastai šie vabalai veisiasi drėgnose, vėsiose vietose ir retai užplūsta grūdus dideliais kiekiais.

„Tačiau tai yra tik ledkalnio viršūnė. Pirminių kenkėjų pažeisti grūdai tampa maistu visiems antriniams grūdų kenkėjams. Pavyzdžiui, miltinei erkei, kuri dažnai sutinkama pažeistuose grūduose, taip pat minta gyvūnų pašarais ir net džiovintais vaisiais. Miltinės erkės kenkia ne tik dėl to, jog minta saugomais produktais, dėl jų atsiranda nemalonus kvapas ir produktai greitai sugenda,” – dėsto L. Grigaliūnas.

Taigi norint išvengti kenkėjų, reikia nuolatos juos stebėti ir užkirsti visus įmanomus kelius jų patekimui į sandėliuojamo derliaus patalpas. Taip pat būtina užtikrinti tinkamą sandėliavimo patalpų temperatūrą, grūdus džiovinti ir vėsinti, prieš sandėliavimą atlikti cheminę kontrolę bei nepamiršti išsivalyti sandėlius.

«

»

Kiti pranešimai

2014-05-09

Geriausių lenktynininkų lūkesčiai prieš Argentinos ralį

Visada įdomu palyginti būsimus lenktynininkų planus prieš Pasaulio ralio čempionato etapą ir jų ... Skaityti daugiau →

2011-05-31

Ar žinojote, kad kūdikių, miegančių su rūkančiais tėvais, nikotino kiekis aukštesnis?

„Sciendaily.com” rašoma, kad kūdikių, kurie dalinasi miegamuoju su rūkančiais tėvais, ... Skaityti daugiau →

2011-03-24

Geologinės aplinkos monitoringas padės gauti operatyvią ir kokybišką informaciją apie požeminio vandens būklę

Pastaruoju metu visuomenė vis jautriau ima reaguoti į aplinkos problemas. Ji baiminasi dėl savo gyvenamosios ... Skaityti daugiau →

2010-02-12

Šiemet medžiotojų šventė dedikuojama paukščių išsaugojimui

Vasario 27 dieną nuostabiame gamtos kampelyje, Šušvės draustinyje įsikūrusioje sodyboje „Medžiotojų ... Skaityti daugiau →

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Sutinku ×