arrow-up.svg moon.svg

Vanduo – mažųjų energijos ir sveikatos šaltinis

Vandens nauda žmogaus organizmui įrodyta ne tik praktiškai, bet ir moksliškai. Tikriausiai nebūtų galima rasti abejojančių, jog vanduo ne tik geriausiai numalšina troškulį, bet ir užtikrina pilnavertę organizmo sistemų veiklą bei mitybos specialistų yra rekomenduojamas kaip būtinas mitybos elementas. Tačiau kokia vandens nauda mūsų mažiesiems, kurie dar neturi pilnai susiformavusių mitybos įpročių.

Pasaulio Sveikatos organizacija (PSO) rekomenduoja vandenį duoti vyresniems nei metukų amžiaus kūdikiams. Organizacijos teigimu, vaikas iki metų gali jautriau reaguoti į teršalus, esančius vandentiekio vandenyje, o itin mineralais praturtintame vandenyje esančių medžiagų koncentracija gali būti per didelė mažųjų organizmui. Tačiau vyresniems nei metų vaikams reikėtų siūlyti vandens ir tokiu būdu pratinti juos prie sveiko įpročio reguliariai gerti vandenį.

Siekiant geresnių rezultatų – daugiau vandens

Nesuvartojant pakankamo skysčių kiekio organizmui gresia dehidratacija – vandens kiekio sumažėjimas organizme. Ši problema yra dažnas palydovas vaikams aktyviai judant ar sergant įvairiomis ligomis, kurios sukelia karščiavimą. Vaikai dažniausiai dar neturi susiformavusio įpročio reguliariai gerti vandenį, kas ypač aktualu sergant virusinėmis ligomis, kai netenkama daug skysčių prakaituojant, dažnai šlapinantis, vemiant ar viduriuojant – tuomet pakankamas vandens vartojimas yra itin svarbus.

Netekus skysčių pirmiausia pažeidžiama smegenų veikla, sausėja oda ir silpnėja raumenys. Skysčių trūkumas pasireiškia vangumu, dėmesingumo sumažėjimu, išsiblaškymu, vidurių užkietėjimu. Vandens trūkumas taip pat gali sukelti galvos skausmą, nuovargį, išsiblaškymą, o tai daro itin didelę įtaką vaikų gebėjimams bei pasiekimams ugdymo įstaigose.

Ypač svarbu stebėti, kad vaikai gertų vandenį po fizinių krūvių – aktyvių žaidimų bei darželiuose ar mokyklose po aktyvios veiklos, nes jų troškulio mechanizmas neišsivystęs taip gerai kaip suaugusių, todėl vaikai gali nenorėti gerti ir tuomet, kai akivaizdu, jog vandenį gerti reikia. Kai organizme stinga skysčių, sutrinka virškinimo, maisto pasisavinimo ir kraujodaros procesai, o tai gali iššaukti rimtesnius sutrikimus.

Negazuotas mineralinis vanduo – tinkamiausias vartojimui

Svarbiausias kriterijus nusakantis vandens kokybę yra jo sudėtis. Toli gražu ne visas vanduo gali būti geriamas dėl jo sudėtyje esančių elementų, kurie nebūtinai teigiamai veikia žmogaus organizmą. Per didelis mineralinių medžiagų kiekis gali apkrauti vaiko organizmą, versdamas organus funkcionuoti padidintu pajėgumu, kad sugebėtų išskaidyti gautų medžiagų perteklių.

„Svarbiausia pasirinkti tokį vandenį, kuriame nėra itin didelės mineralų ir kitų elementų koncentracijos. Šių medžiagų kiekis privalo būti subalansuotas laikantis aukščiausių reikalavimų bei vadovaujantis atsakingų specialistų rekomendacijomis. Renkantis geriamą vandenį labai svarbu atsižvelgti į mineralinių medžiagų ir kitų elementų normas, nurodytas ant etiketės. Nerekomenduojama gerti ir vandens iš čiaupo, nes jame dažnai randama kenksmingų medžiagų ar toksinų, į kuriuos gali jautriai sureaguoti vaiko organizmas”, – teigia natūralaus mineralinio vandens gamintojos „Druskininkų Rasa” specialistas.

Pediatrų teigimu, yra pakankamai sunku nuspręsti, kiek vandens reikia vaikui, nes reikia įvertinti daug parametrų – ką vaikas veikia per dieną, kokiu oru jis kvėpuoja, ar jis sveikas, kokia jo savijauta ir poreikiai.

„Būtent natūralus negazuotas mineralinis vanduo, kuriame yra tinkamai subalansuotas mineralinių medžiagų kiekis, o ne sultys ar saldūs gėrimai, turėtų būti siūlomi vaikui, kadangi pastaruosiuose gausu dirbtinių saldiklių, dažiklių, konservantų bei kitų medžiagų, kurios vaiko organizmui neteikia jokios naudos, o troškulio jausmas išnyksta tariamai – vaikas netrukus vėl užsinori gerti”, – teigia šeimos gydytoja Irma Spėčiūtė.

Tėvai turėtų pasirūpinti, kad jų vaikas išgertų pakankamai vandens, todėl ruošdami užkandžių dėžutę mokyklai ar iškylai, tėveliai turėtų užtikrinti, kad savo vaikui įdės ne saldžius sintetinius gėrimus ar sultis, o natūralų negazuotą mineralinį vandenį, kuris pilnai patenkina fiziologinius skysčių poreikius.

«

»

Kiti pranešimai

2014-10-04

„Rally Classic“ triumfuoja Vaidotas Žala

Paskutinis Lietuvos automobilių ralio čempionato (LARČ) etapas „Rally Classic“ Druskininkai 2014 ... Skaityti daugiau →

2016-03-21

LASF investuoja į žinias

2016-aisiais Lietuvos automobilių sporto federacijos (LASF) vienas iš svarbiausių prioritetų tapo ... Skaityti daugiau →

2015-03-28

LASF PREZIDENTU IŠRINKTAS ROMAS AUSTINSKAS

Šeštadienį, kovo 28-tą dieną, po įvykusio Lietuvos automobilių sporto federacijos (LASF) suvažiavimo, ... Skaityti daugiau →

2011-10-26

Tiltas į verslo ir visuomenės partnerystę – socialinė atsakomybė

Socialiai atsakingas verslas – harmoningos visuomenės išraiška. Žvelgdama į verslo bei visuomenės ... Skaityti daugiau →

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Sutinku ×