arrow-up.svg moon.svg

Visa tiesa apie kraujasiurbius

Uodas yra nuolatinis lyderis nekenčiamiausių vabzdžių reitinguose. Tai vabzdys kenkėjas, vienas didžiausių žmogaus priešų, kuris nuolatos kėsinasi sugadinti iškylas ir vakarones gamtoje. Nors vabzdys sutinkamas beveik visur, tačiau ar viską žinote apie jį? 

Pavojingos tik uodų patelės

Populiari nuomonė, kad žmonėms ir gyvūnams kanda tik uodų patelės, yra teisinga. Patinų straublelis yra be duriamųjų šerelių, todėl jie minta tik augalų sultimis ir nektaru. Uodai patinėliai išgyvena tik 1 – 2 mėnesius, o apvaisinę patelę žūsta. Patelės turi straublelį su duriamiuoju šereliu ir maitinasi jau ne augalais, o žmonių ir šiltakraujų gyvūnų krauju. Jų įgėlimas yra skausmingas, gali alergizuoti odą. Patelės, priešingai nei patinėliai, lengviau prisitaiko prie gamtinių sąlygų ir esant palankioms sąlygoms gali net ir peržiemoti.

Uodai gali apkrėsti AIDS

Mokslininkai nustatė, kad uodai negali žmonių apkrėsti žmogaus imunodeficito virusu. Anot kenkėjų kontrole užsiimančios įmonės „Dezinfa” biologo Liutauro Grigaliūno, įkasdamas uodas neįšvirkščia savo, kito gyvūno ar žmogaus kraujo, kuriam įkando prieš tai. Kasdamas uodas suleidžia savo seilių, kurios veikia kaip lubrikantas tam, kad uodas galėtų efektyviau maitintis. Žmogaus imunodeficito virusas neišgyvena vabzdžiuose tiek ilgai, kad patektų į jų seiles, todėl apkrėsti AIDS uodai negali. Tačiau per seiles galima apsikrėsti maliarija ar geltonąja karštine.

Uodai būna arti vandens telkinių

Tiesa, kad uodų kiaušinėliai padedami stovinčiame arba lėtai tekančiame vandenyje, rečiau – šlapioje žemėje. Kiaušinėlių stadija trunka keletą dienų. Patelė gali padėti 100 ir daugiau kiaušinėlių. Paprastojo uodo kiaušinėliai plūduriuoja vandens paviršiuje, o uodams išsivystyti nuo kiaušinėlio iki suaugusio reikia 1 – 2 savaičių. Įdomu tai, kad uodai gali įveikti ir pakankamai didelius atstumus. Suaugęs uodas nuo savo išsiritimo vietos gali nutolti net iki 30 kilometrų.

Sprendimas uodams naikinti – šikšnosparniai

Mokslininkų atlikto eksperimento metu šikšnosparniai per valandą suėdė apie 600 uodų. Tyrimo metu pilname uodų kambaryje buvo paleisti šikšnosparniai, o mokslininkai skaičiavo, kiek jie suėdė šių vabzdžių kenkėjų. Šikšnosparnis vidutiniškai surydavo 10 uodų per minutę arba 600 per valandą, tačiau svarbu pastebėti, kad uodai buvo vieninteliai vabzdžiai kambaryje. Tolesnės studijos parodė, kad uodai sudaro tik 1 procentą šikšnosparnių mitybos raciono, todėl šie sparnuočiai neišgelbės nuo įkyrių kenkėjų.

Elektroninė apsauga nuo uodų neveikia

Deja, mokslininkai nustatė, kad elektroniniai prietaisai, kurie turėtų atbaidyti uodus, nedaro visiškai jokios įtakos. Jie nei atbaido, nei pritraukia ar kaip nors kitaip veikia uodų elgesį ir paplitimą. Todėl, norint išvengti šių kenkėjų, reikėtų paieškoti kitų priemonių. Patalpas nuo skraidančių kenkėjų galima apsaugoti specialiais tinkleliais bei atidžiai parinktais repelentais.

«

»

Kiti pranešimai

2013-01-31

Lietuvoje nepopuliarus Twitter pasaulyje auga sparčiausiai!

Lietuvoje savo nišos vis dar neatrandantis socialinis tinklas „Twitter“ pasaulyje auga sparčiausiai. ... Skaityti daugiau →

2014-03-03

WRC Lietuva-Lenkija sudarys 23 greičio ruožai

Artėjant svarbiausiam šių metų sporto renginiui tiek Lietuvoje, tiek ir Lenkijoje, pradeda aiškėti ... Skaityti daugiau →

2014-07-18

Kelias į laimę – asmens vidinio ir išorinio pasaulio harmonija

Vienas pagrindinių tikslų žmogaus gyvenime – laimės, harmonijos, pasireiškiančių daugybe formų, ... Skaityti daugiau →

2010-11-09

Stiprus imunitetas – ne tik apsauga nuo peršalimo

Dažniausiai žmonės imuniteto stiprinimą supranta kaip galimybę apsisaugoti nuo peršalimo ligų. ... Skaityti daugiau →

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Sutinku ×